Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Rozumiem

Jak uwolnić się od długów?

Jak uwolnić się od długów?

Geneza antywindykacji

Antywindykacja w Polsce jest młodą dziedziną, a znaczący rozwój tej branży związany jest ściśle z wydarzeniami z 2015 roku. Mowa tu o trzech zdarzeniach:

uwolnienie kursu franka szwajcarskiego, czyli tzw. Czarny Czwartek (15 stycznia 2015 r.) i brak reakcji rządu na powstały problem frankowiczów, który dotyczył populacji ok. 1.5 mln naszych rodaków

wprowadzenie od 1 stycznia 2015 roku znowelizowanej ustawy o upadłości konsumenckiej, oraz

delegalizacja z dniem 27 listopada 2015 roku bankowego tytułu egzekucyjnego (BTE).

Po Czarnym Czwartku Polacy przekonali się, że przy ewentualnych sporach z bankami mogą liczyć tylko na siebie, bowiem „władza” stanęła po stronie instytucji finansowych. Liczenie na sprawiedliwość w sądach: to bajeczka dla naiwnych, wiadomo jest przecież, że nasz system „sprawiedliwości”, jest także częścią systemu, na który znaczący wpływ ma lobby finansowe.

W konsekwencji pojawiła się konieczność opracowania innych metod obrony, niż szukanie sprawiedliwości w sądzie. Bardzo dynamiczny rozwój antywindykacji, który obserwujemy w ostatnich latach sprawił, że szanse zadłużonej osoby w walce z tak potężnym wrogiem (jest nim otaczający nas system prawno – finansowy) znacząco się zwiększyły.

Atuty kancelarii antywindykacyjnych

Co zatem wniosły do tego typu sporów kancelarie antywindykacjne? W czym podmioty te górują nad typową obsługą prawną? Poniżej przedstawiam najważniejsze różnice.

1

Profesjonalna antywindykacja to zdecydowanie wyższa skuteczność działania.
Przykładowo: przy postępowaniach sądowych, gdzie powodem jest nabywca wierzytelności od banku (fundusz sekurytyzacyjny), dłużnik oddając sprawę w dobre ręce, ma szasnę powyżej 80 proc. na wygraną. Wtedy taki dług nie może być egzekwowany z udziałem komornika.

2

Działania antywindykatorów muszą być dostosowane do zasobności portfeli swoich klientów.
Przykład: osoba, która „uzbierała” ponad 20 chwilówek i ledwie wiąże koniec z końcem, nie znajdzie pomocy w typowej kancelarii prawnej. Nie tylko dlatego, że nie ma na to środków, ale także - zwykle – stawka prawnika za prowadzenie sprawy jest wyższa od kwoty długu wobec firmy pożyczkowej.

3

Antywindykacja to przede wszystkim prewencja.
Im wcześniej do specjalisty z tej dziedziny trafi klient, tym ma większą szansę, że ze sporu z wierzycielami wyjdzie bez szwanku.

4

Prawnik próbuje wygrać sprawę w sądzie, licząc, że sędzia uzna racje dłużnika. Dla antywindykatora sąd to tylko jedno z pól walki.
Przegrana w sądzie wcale nie oznacza, że dłużnik jest rozłożony na łopatki, dzięki odpowiednim działaniom przeprowadzonym we właściwym momencie, porażka w sądowej batalii wcale nie musi być dlań bolesna (patrz: „Zabezpieczenie majątku i dochodów”).

5

Antywindykator liczy przede wszystkim na błąd przeciwnika (bank, firma pożyczkowa) oraz często wygrywa na słabości naszego systemu „sprawiedliwości”, gdzie nie tylko wszystko się może zdarzyć.
Spec od antywindykacji świetnie umie wykorzystać m.in. niewiarygodną przewlekłość postępowań, która jest kulą u nogi polskiego systemu prawnego. Umie także odpowiednio wykorzystać fakt, że druga strona sporu niespecjalnie jest zmotywowana do walki.

6

Dla antywindykatora, z założenia, nie ma sytuacji bez wyjścia.
W najgorszym przypadku, można zmierzać - w określonej perspektywie czasowej – do ogłoszenia upadłości konsumenckiej przez dłużnika, czego skutkiem będzie całkowite umorzenie zobowiązań. Bez względu na ich łączną kwotę.
 

Z przedstawionego zestawienia można by wywnioskować, że dość łatwo poradzimy sobie przy ewentualnym sporze z bankiem, czy firmą pożyczkową – wystarczy udać się do antywindykatora.

Niestety, w tej branży - podobnie, jak w większości dziedzin – oprócz profesjonalistów pojawiło się na rynku mnóstwo fuszerów i naciągaczy. W zależności od tego, do kogo uda się po pomoc dłużnik, w sytuacji zagrożenia niewypłacalnością, uratuje się przed bankructwem, lub wpadnie w jeszcze większe tarapaty.