Czy przy składaniu wniosku o upadłość konsumencką warto korzystać z pomocy wybranej kancelarii? Czy lepiej napisać wniosek samemu?

Bardzo ważne pytanie. Z podejściem do upadłości jest podobnie jak z pracą sapera, który ponoć myli się tylko raz. Bowiem po oddaleniu wniosku przez sąd, trzeba odczekać aż 10 lat, aby złożyć ponownie taki wniosek (poza sytuacjami wyjątkowymi).  Znam sporo przypadków, kiedy dana    osoba składała wniosek, tworząc go samodzielnie i sprawa zakończyła się sukcesem. To jest: sąd wydał postanowienie o upadłości.
..
Mam też przykłady bardzo nieprofesjonalnej pomocy kancelarii prawnych.  Są to sprawy, które do mnie dość często trafiają – po oddaleniu wniosku przez sąd. Analiza treści opracowanej dokumentacji do sądu przez daną kancelarię, wskazywała, że często była to „praca od lewej”. Wykonana niechlujnie, zawierająca niespójną treść, plus często: wnioskodawca sam przyznawał się do winy umyślnej w związku z wpadnięciem w niedostatek.
..
Jak więc widać, nie ma jednej formuły działania w tym względzie. Jeśli czujesz się na siłach, jeśli Twoja sytuacja nie jest nad wyraz skomplikowana i pozostajesz zupełnie bez winy w związku z utratą płynności finansowej (w sposób trwały), nie ma przeszkód, abyś sam spróbował składać wniosek do sądu.
..
Ale jeśli już zdecydujesz się na fachową pomoc, niech ona będzie fachowa. Kancelarii, które zajmują się pomocą w skutecznym wnioskowaniu o upadłość konsumencką, jest pewnie w Polsce już ponad sto. Zanim podejmiesz decyzję, komu sprawę przekazać – porównaj co kto oferuje i za jaką cenę.
..
Moim zdaniem część kancelarii mocno przegina ze swoimi cennikami, co wcale nie oznacza, że ich usługa będzie bardziej profesjonalna. Czasem jest dokładnie odwrotnie: robiąc wokół siebie dobry pi-ar, po prostu szukają jeleni, którzy za marnej klasy usługę zapłacą kilka razy więcej, niż jest warta pomoc fachowa.